thumb


ISO standardy a boj s hladem

Rozvojovým cílům definovaných Organizací spojených národů jsme se věnovali již v článku ohledně vymýcení chudoby z pohledu norem ISO. Dnes nás čeká druhý, neméně významný cíl, určený OSN v rámci Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals), a tím je konec hladu. Společně nahlédneme na otázky hladu v celosvětové perspektivě a na to, jak na tuto problematiku reagují standardy ISO.

Co chápe OSN pod pojmem vymýcení hladu?  Skrývá se zde úkol zajistit bezpečnou, dostatečnou a výživnou stravu pro všechny, obzvláště pro chudé a ohrožené jedince včetně dětí. Cílem je rovněž vyřešení všech forem podvýživy, především malých dětí do pěti let, těhotných a kojících žen a starých osob. Do boje proti hladu řadíme i otázky dovozu potravin, jejich pěstování a dalšího zpracování.

V potravinářství působí Mezinárodní organizace pro standardizaci (International Organization for Standardization) již dlouhou dobu, o čemž svědčí i velké množství vydaných norem čítajících až 1600 předpisů. Standardy zpracovávají otázku nejen bezpečnosti potravin včetně jejich balení a výroby, ale také zemědělské metody či trvale udržitelné a etické nákupy.

Konkrétní příklady norem uplatnitelných při snahách o odstranění hladu:

  • Skupina standardů řady ISO 22000 pracuje se systémem řízení bezpečnosti potravin a slouží organizacím k identifikaci a zvládání bezpečnostních hrozeb v potravinářství.
  • ISO 26000 (společenská odpovědnost) a ISO 20400 (udržitelné zadávání veřejných zakázek) napomáhají zavádět a udržovat společensky odpovědné a etické pracovní podmínky pro pracovníky v zemědělství a podporovat etické nakupování v rámci celého dodavatelského řetězce.

Kromě obecných norem věnovaných potravinářství, publikuje ISO i specializované standardy mající pozitivní dopady na zvládání hladu ve světě. Například nyní je ve stádiu vývoje norma řady ISO 34101 specifikující požadavky na trvale udržitelné a dohledatelné pěstování kakaových bobů na plantážích. Vedle požadavků na samotné pěstování uvádí norma také zásady pro zdravé zemědělské praktiky a společenské a životní podmínky producentů kakaových bobů.

Nezapomeňte, až si budete příště dávat čokoládu nebo kávu, myslet ekologicky a společensky odpovědně. Mrkněte na obaly, dodavatele a původ vaší oblíbené pochoutky. I malé kroky se v rámci celosvětového boje s hladem počítají. Obzvláště nyní, kdy situaci kolem hladu ještě více zhoršuje současná krize způsobená SARS-CoV-2. Podle OSN a dalších organizací bude mít špatná hospodářská situace fatálnější dopady z důvodu hladu a podvýživy než celá pandemie. Hledejte na obalech a u společností certifikace jejich správného společensky odpovědného přístupu, původu a produkce.

Vydejte se s vaší organizací cestou společenské odpovědnosti a potravinové bezpečnosti. Napište nám nebo pošlete poptávku pro vypracování konkrétní nabídky poradenství v oblasti certifikace potravin, společenské odpovědnosti a etického nakupování.


Zdroje:

OXAM International, The hunger virus: how COVID-19 is fuelling hunger in a hungry world https://www.oxfam.org/en/research/hunger-virus-how-covid-19-fuelling-hunger-hungry-world

International Organization for Standardization, GOAL 2: ZERO HUNGER, https://www.iso.org/sdg/SDG02.html

Organizace spojených národů, Rozvojové cíle, 2. Vymýtit hlad, dosáhnout potravinové bezpečnosti a zlepšení výživy, prosazovat udržitelné zemědělství https://www.osn.cz/sdg-2-vymytit-hlad-dosahnout-potravinove-bezpecnosti-a-zlepseni-vyzivy-prosazovat-udrzitelne-zemedelstvi/

thumb

12.01.2023

Nová verze standardů GRI

Globální iniciativa pro podávání zpráv (GRI), která je v současnosti používána v...

více informací

thumb

02.06.2022

Online workshop ISO27002:2022

více informací

thumb

09.12.2021

Compliance online workshop

Partnerská organizace Quality Austria si pro Vás hned v lednu připravila online ...

více informací

thumb

10.11.2021

TISAX online workshop

Naše partnerská organizace Quality Austria připravila ve spolupráci s námi zdarm...

více informací

thumb
thumb
thumb