thumb


Nová verze standardů GRI

Globální iniciativa pro podávání zpráv (GRI), která je v součastnosti  používána ve více než  90 zemích, je dnes jedním z nejdůležitějších stavebních kamenů globálního reportingu udržitelnosti. Zaměřuje se na na ekonomiku, ekologii a sociální otázky. Tím, že poskytuje společný globální jazyk, podporuje organizace a společnosti v převzetí odpovědnosti za své činy a dopady.

GRI vydala první GRI Guidelines v roce 2000. Tyto pokyny k podávání zpráv byly průběžně obnovovány a aktualizovány až do roku 2013. V roce 2016 je nahradila publikace GRI Sustainability Reporting Guidelines,  která je stala vodítkem pro reporting udržitelnosti. Ty obsahují zásady podávání zpráv, standardní zveřejňování a prováděcí pokyny pro přípravu zpráv o udržitelnosti. Současné standardy GRI se řídí přístupem více zainteresovaných stran a jsou uspořádány jako modulární systém vzájemně propojených standardů.

 

Od revize lze normy rozdělit do tří kategorií:

Obnovené univerzální standardy

Univerzální standardy jsou nezávislé na odvětví a byly reformovány tak, aby poskytly organizacím a společnostem jasně formulovaný a strukturovaný způsob vykazování s obsaženými požadavky a zásadami vykazování. Verze zavedená v říjnu 2021, která se má používat od ledna 2023, zahrnuje podávání zpráv o lidských právech a také náležitou péči v oblasti životního prostředí v souladu s mezivládními očekáváními.

Nové sektorové standardy

Sektorové standardy se vztahují na konkrétní odvětví a jejich cílem je zlepšit kvalitu, úplnost a konzistentnost podávání zpráv. Poskytují organizacím informace o jejich nejdůležitějších problémech - na základě klíčových dopadů jejich příslušného odvětví na ekonomiku, životní prostředí a lidi. Plánují se různé verze pro přibližně 40 odvětví, přičemž již byly zveřejněny verze pro ropu a zemní plyn, uhlí, zemědělství, akvakulturu a rybolov.  Vývoj normy pro těžební průmysl ještě nadále probíhá.

Normy pro konkrétní problematiku

Standardy specifické pro daný problém zahrnují zveřejnění, která musí organizace uvádět o svých dopadech v souvislosti s ekonomickými, sociálními a environmentálními otázkami. Ty se od verzí z let 2016 až 2020 nezměnily - s výjimkou některých vypuštění v nové verzi standardů pro konkrétní problematiku.

Pravidelná revize standardů umožňuje zvýšit konzistentnost, kvalitu a úplnost výkaznictví organizací.

Chcete se dozvědět více o možnostech mentoringu i koučinku? Napište nám nebo zašlete poptávku, rádi se s Vámi o naše znalosti podělíme a najdeme správnou cestu rozvoje i pro Vás a Vaši společnost.                 

thumb

12.01.2023

Nová verze standardů GRI

Globální iniciativa pro podávání zpráv (GRI), která je v současnosti používána v...

více informací

thumb

02.06.2022

Online workshop ISO27002:2022

více informací

thumb

09.12.2021

Compliance online workshop

Partnerská organizace Quality Austria si pro Vás hned v lednu připravila online ...

více informací

thumb

10.11.2021

TISAX online workshop

Naše partnerská organizace Quality Austria připravila ve spolupráci s námi zdarm...

více informací

thumb
thumb
thumb