thumb


Rozhovor s profesionální kariérovou a online koučkou

Kam se profesně vydat, jak naložit s novými příležitostmi a současnou situací? Řešíte, co bude s Vaší kariérou a jak jí i v této nelehké době nastartovat či vhodně udržovat? O koučování v době epidemie, online možnostech a (ne)výhodách jsme se bavili s naší profesionální koučkou Markétou.

 

IQS: Markéto, koučinku se věnuješ už poměrně dlouho dobu, a tak mě zajímá, proč je koučink možná právě teď ještě důležitější a co se pro Tebe změnilo?

Markéta: V koučinku se pohybuji více než 6 let, ale takové změny jako v posledním roce si nepamatuji za celou dobu mojí kariéry nejen kouče, ale i mého působení ve vzdělávání a personalistice. V době panující epidemie viru SARS-CoV-2 se totiž my všichni potýkáme s doposud námi nepoznanou situací. Trávíme doma více času než dřív a mnoho z nás zažívá pocit nejistoty. Nejedná se pouze o obavy týkající se našeho zdraví, strachu o naše blízké, ale i naši budoucnost v oblasti zaměstnání či podnikání. Krize spojená s celosvětovou epidemií koronaviru má totiž čím dál tím více také rozměr ekonomický doprovázený otázkami ohledně naší profesní budoucnosti. A zde se dostávám k významu a důležitosti koučinku v dnešních dnech. Právě koučink totiž klientům pomáhá podívat se na celou situaci jiným pohledem.

A velkou změnu pak vnímám samozřejmě ve způsobu koučování, kdy se vše přesunulo do online prostoru. Dříve by bylo pro klienty prakticky nepředstavitelné, že by se s koučem potkávali jen na dálku. Dnes to přijímáme jako nový standard a trend.

 

IQS: Zmiňovala jsi, že díky koučinku se zvládneme na celou situaci podívat jiným pohledem. Je to vůbec možné? A můžeš nám dát nějaký konkrétní příklad?

M: Situace je složitá pro nás pro všechny. Pro její zvládnutí je potřeba se na současnou krizi umět podívat i z jiného úhlu. Vezměme si takového zaměstnance restaurace. Schválně zvolím ženu, která se v tuto chvíli ještě doma stala učitelkou. Takže třeba Dagmara Veselá*, v tuto chvíli vůbec není veselá, ba naopak. Restauraci, kam pravidelně chodí do práce zavřeli, ještě ke všemu má doma dvě děti, se kterými se musí učit, a manžela pracujícího v hotelnictví. Dagmara vůbec neví, jak to bude s její prací dále, zda jí zaměstnavatel bude ještě potřebovat, v jakém rozsahu a kdy. Dagmara tápe. Zde přichází na řadu osoba kouče. Správný kouč totiž umí lidi motivovat, hledat společně s nimi jiné možnosti a cesty.

A teď zpět k příkladu naší paní Dáši. Zpočátku její bezvýsledná situace se nakonec ukázala jako nový start. Paní Dáša se vždy zajímala o zdravý životní styl. Po koučování se rozhodla využít situace a zahájila online kurz zdravého stravování a vaření. Stala se výživovou poradkyní, která nejen pomáhá lidem, ale má připravenu k vydání kuchařku. Zde je patrné, že i s drobnou podporou kouče dokáží klienti udělat velké změny.

 

IQS: Funguje tedy kouč jako poradce?

M: Poradce a kouč jsou dvě zcela odlišné osoby. Poradce dává řešení a ukazuje, jak by se mělo, případně nemělo, co dělat. Zatímco kouč pouze formou dialogu a dalších koučovacích technik vede klienta, ale nic mu neradí. Klient si totiž musí řešení najít sám. Díky tomu je výstup z koučování trvale udržitelný a pro klienta opravdu přínosný. Profesionální kouč pouze pomáhá otevírat možnosti, aniž by říkal, co ano a co ne. V tom vidím já podstatný rozdíl.

IQS: V úvodu našeho rozhovoru jsi zmínila i změnu ve formátu koučování. Jaké je to koučovat online a jaké vidíš v tomto způsobu výhody a nevýhody?

M: Vzhledem k epidemii se téměř veškeré služby, u nichž to bylo jen trochu možné, posunuly do online prostoru. Koučink samozřejmě nevyjímaje. Ono je to poněkud složité hodnocení, protože některým klientům může distanční forma vyhovovat dokonce více. Na druhou stranu některým může chybět osobní kontakt. Obecně však musím říct, že online koučování funguje výborně a mám na něj velmi pozitivní ohlasy. Pomocí videohovorů lze totiž poměrně snadno nastolit vhodnou atmosféru pro samotný proces koučování. Klienti jsou často ve svém domácím prostředí, kdy jim nic nebrání se uvolnit a hovořit otevřeně. To bylo někdy obtížnější v případech, kdy koučink probíhal fyzicky přímo na pracovišti koučovaného.

 

IQS: Co bys jako zkušená personalistka a koučka doporučila našim čtenářům v době nynější epidemie?

M: Já považuji za podstatné soustředit se na budoucnost, tedy ve smyslu kariéry. I v době epidemie je důležité se dále věnovat osobnímu rozvoji a dalšímu vzdělávání. Zde bych všem samozřejmě doporučila různé online kurzy, semináře a školení. Díky tomu rostou totiž možnosti uplatnění na trhu práce po skončení současné krize, kdy bude konkurence daleko větší než před ní. A můj osobní tip: pokud si nejste jistí nebo potřebujete pomoci se směřováním, na pomoci odborníka není nic špatného a může vám to ušetřit spoustu času, který se dá využít pak k osobnímu rozvoji a v neposlední řadě i ke splněních svých snů a objevení svého skrytého potenciálu.

 

IQS: Markéto, děkujeme moc za inspirativní rozhovor a přejeme mnoho koučovacích úspěchů, ať už online nebo offline.

M: Já děkuji moc za příjemné povídání a přeji všem mnoho energie, síly, a hlavně zdraví na té krásné, ač někdy klikaté, cestě se směrovkou život.


V případě zájmu o kariérní koučink online nebo face2face neváhejte Markétu kontaktovat přímo emailem. Nebo nám napište či pošlete poptávku a rádi pro Vás vše nastavíme.


*jméno osoby zde figurující jako příklad je smyšlené a jakákoliv podobnost je čistě náhodná.

thumb

12.01.2023

Nová verze standardů GRI

Globální iniciativa pro podávání zpráv (GRI), která je v současnosti používána v...

více informací

thumb

02.06.2022

Online workshop ISO27002:2022

více informací

thumb

09.12.2021

Compliance online workshop

Partnerská organizace Quality Austria si pro Vás hned v lednu připravila online ...

více informací

thumb

10.11.2021

TISAX online workshop

Naše partnerská organizace Quality Austria připravila ve spolupráci s námi zdarm...

více informací

thumb
thumb
thumb